Na początku lat 70. presja Związku Radzieckiego dobiegła końca — ZSRR musiał mieć własny samochód z napędem na przednie koła. W rezultacie narodziło się wiele koncepcji, z których część wyraźnie przypominała modele zachodnie, jak na przykład Moskvich Aleko, bardzo podobny do Simca 1307, produkowanego w latach 1975-1986.
Ale nie wszystkie radzieckie samochody czerpią inspirację od swoich zachodnich konkurentów, czasami używają… innych radzieckich samochodów.
Najbardziej znanym i wysokiej jakości socjalnym hatchbackiem z napędem na przednie koła jest niewątpliwie Łada Samara i to od niego projektanci ZAZ czerpali inspirację, tworząc nadwozie swojego bardziej kompaktowego modelu.
ZAZ Tavria narodził się w 1987 roku i przeszedł do historii jako model, w którym po raz pierwszy zastosowano chłodzony wodą silnik ZAZ.
Jeśli Łada Samara jest czymś w rodzaju radzieckiej wersji VW Golf II, to ZAZ Tavria można by nazwać radzieckim Fordem Fiesta lub VW Polo.
Na przykład długość „Samara” wynosi 4005 mm, a „Tavria” — 3708 mm. Szerokość jest również zmniejszona, a wysokość jest nieco większa w porównaniu do Łady.
Samochód ma kompaktowe wymiary, niską masę (zaledwie 710 kg) i ultrawydajny 4-cylindrowy gaźnikowy silnik o pojemności 1,1 litra (53 KM), 1,2 litra (58 KM) lub 1,3 litra (63 KM). Średnie spalanie wynosi około 5,7 litra na 100 km, a przy różnych sztuczkach może spaść jeszcze bardziej.
W zależności od silnika prędkość maksymalna wynosi odpowiednio 145 km/h, 158 km/h lub 165 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 16 lub 15,5 sekundy.
Wnętrze, jak można się domyślić, jest spartańskie, ale prawda jest taka, że ZAZ Tavria ma podobne parametry do kompaktowych i ekonomicznych hatchbacków z początku i połowy lat 80., a cena jest w porównaniu z nimi znacznie tańsza.
ZAZ ma jednak duży problem. Debiut Tavrii miał miejsce tuż przed rozpadem ZSRR. Słaba gospodarka i wynikający z niej totalny chaos na Ukrainie stworzyły szereg trudności dla zupełnie przyzwoitego modelu.
Największą plagą Tavrii jest rdza. Coupe gnije dosłownie od kilku lat, aw podłodze znajdują się dziury, z których bezpośrednio widać asfalt na drodze. Niektórzy żartują, że te dziury były nawiązaniem projektowym do wcześniejszych modeli ZAZ, które miały fabryczne otwory w podłodze przeznaczone do łowienia pod lodem.
Ukraińcy nie zrezygnowali jednak z motoryzacji i mimo trudności kontynuowali rozwój modelu. Tak więc w latach 90. pojawiła się wersja sedan o nazwie Slavuta, wersja kombi o nazwie Dana i wersja pickup.
ZAZ Tavria był produkowany od 1987 do 2011 roku, aw 1997 roku model przeszedł niewielką modernizację poprawiającą aerodynamikę. Chociaż produkcja została przerwana 7 lat temu, Tavria jest uważana w wielu miejscach za rzadki i cenny egzemplarz vintage.
Ciekawostką jest fakt, że reklama modelu z 1989 roku została nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Leave a Reply