Август 14th, 2022

На свято Маковія у християн починається Успенський піст: традиції та звичаї 14 серпня

Що це за свято, розповість «Еспресо.Захід«.

14 серпня в Україні відзначають Маковія – це народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці. Цього дня вшановують пам’ять Макавейських мучеників, які не зрадили юдейської віри на користь нав’язаного еллінськими колонізаторами язичництва. Ім’я юдейського очільника Макавея українці адаптували в Маковія.

Свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього прийшло до нас із Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю для «відвертання хвороб», для очищення міста від злих духів, які, за давніми віруваннями, приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб ішли дощі у спеку.

З Маковія починається Успенський піст, який завершується 28 серпня, у свято Успінням Пресвятої Богородиці.

Успенський піст, який триває два тижні, вважається таким же суворим, як і Великий піст. В народі кажуть, що Пресвята Діва, готуючись до вічного життя, багато постила і молилася, щоб очистити душу і тіло. Тому ми теж маємо вдаватися до посту, щоб стати ближче до матері Ісуса.

У народі кажуть, що це день, коли замолюють «бабині» гріхи. Вважається, що саме сьогодні жінкам прощаються всі їхні гріховні діяння.

Цього дня в храмах освячують літній урожай овочів і фруктів, а також готують страви з меду. Кажуть, що перша ложка освяченого меду вважається чарівною: загадайте бажання – воно неодмінно збудеться. Також на Маковія готують маковійський букет із м’яти, чебрецю, нагідок, маку й освячують його в церкві. Освячену макову головку наші предки клали під подушку дітям, які погано або неспокійно сплять.

У деяких місцевостях це свято називають Мокрим Спасом, адже в цей день святять воду в джерелах, озерах і річках. Вважається, що купання в них після обряду освячення принесе здоров’я.

Загалом святкування цього дня має радше народне, ніж християнське коріння. Воно пов’язане з благословенням літнього урожаю, а вже на нього наклали християнські мотиви. У цей день наші пращури влаштовували проводи літа, бо зазвичай сьогодні птахи починали відлітати на південь.

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>